Měly by být menstruační pomůcky zdarma?

Menstruací si každý měsíc prochází dívky a ženy od zhruba 11-14 let až do středního věku. Většina to bere jako svou součást, která je nepříjemná, ale je znakem toho, že naše tělo správně funguje. K přečkání menstruace používáme různé menstruační pomůcky, což jsou jednorázové vložky, tampóny, menstruační kalíšky, menstruační kalhotky a tak dále.

kalíšek

Možná se to pro někoho může zdát jako hloupost, ale existuje spousta dívek a žen, kterým menstruace dost zasahuje do jejich rozpočtu. Menstruační pomůcky totiž nejsou vůbec levné. Vezměte si, že balíček jednorázových vložek stojí kolem padesáti korun a v dnešní době zdražování i více. A jak dlouho vám vydrží? Pokud máte silnou menstruaci, tak třeba jen jeden den.

Protože se jedná o pomůcky, které prostě k životu potřebujeme, stále častěji se ozývají hlasy, které říkají, že by měli být menstruační pomůcky zdarma. Alespoň na některých místech. Myslí se tím například školská zařízení, veřejné toalety ve městech, na letištích a podobně. Je tu ale samozřejmě riziko, že se tyto pomůcky budou krást místo toho, aby posloužily svému účelu.

vložka

Pokud by ale byly dostupné ve školách na toaletách, dívkám by to velmi usnadnilo život. I když se společnost snaží snížit tabuizování menstruace, přece jen není příjemné, když si dívka musí ve třídě vytáhnout z batohu vložku a nenápadně ji schovávat a rychle se přesunout na toaletu. Takto by se vyřešily i nepříjemné situace, kdy někoho překvapí nečekaná menstruace a on u sebe nemá žádné pomůcky.

Objevují se názory, aby si dívky tedy vybíraly jako pomůcky třeba menstruační kalíšky, které vydrží dlouho. Ale zdaleka ne všem tato forma ochrany vyhovuje.

Je nereálné, aby byly menstruační pomůcky plošně zdarma. Ale pokud by byly k dispozici alespoň na veřejných místech nebo pro sociálně slabší rodiny, určitě by to dotyčným velmi usnadnilo život.