Co pomůže na pocuchané nervy: zkuste jógu i vypnout televizi

Poslední dobou máte pocit, že už je toho na vás moc. Jenže každý má starosti a práce nad hlavu, říkáte si a tak stres ignorujete. Tak stop, hned na úvod: to opravdu nedělejte! Tělo se vám snaží dát jasný signál, který není radno podceňovat. Nechceme strašit se syndromem vyhoření, ale ještě dnes si slibte, že se pokusíte udělat maximum, abyste byla opět v pohodě. Jenže jak na to?

stres

Zapisujte si úkoly

Dejte svému životu pravidla. Je jedno, zda si budete zapisovat do notýsku nebo do telefonu, ale všechny pracovní úkoly, narozeniny rodiny a přátel, rodinné nákupy, kroužky dětí, třídní schůzky atd. nemůžete udržet jen v hlavě. Když vše uvidíte napsané, ihned se vám uleví. Každý den notes kontrolujte, proškrtejte splněné úkoly a zapište cokoliv dalšího, co vás napadne. Jen tak půjdete spát s čistou hlavou.

Omezte sociální sítě

Máte chvíli času a tak si jen tak zabrouzdáte na sociálních sítích? Zdánlivě nevinné sledování, ale může mít neblahý vliv na vaši duševní pohodu. Vše totiž nasáváte jako houba. A to jak to pozitivní, tak to negativní. Můžete se najednou cítit unaveně a zahlceně. Omezte sledování televize i sociálních sítí. a sledujte, jak se vaší hlavě uleví.

Vyrazte do přírody

Čas, který ušetříte vypnutou televizí využijte k relaxaci a dobíjení vašich „baterek“. Ideální k tomu je, vyrazit do přírody. Běžte se projít do parku a zhluboka dýchejte. Zvedne se vám hladina endorfinů, což jsou hormony dobré nálady. Sbírejte kaštany, šípky a pozorujte přírodu kolem sebe.

Tip: doma pravidelně větrejte

relax

Vnímejte přítomný okamžik

Snažte se soustředit vždy jen na přítomný okamžik. Když budete vařit večeři, jen vařte, vnímejte chutě a vůně a nenechte myšlenky odbočovat k zítřejší poradě. Zpočátku to bude možná těžší, ale pokaždé když začnete myslet na něco jiného, plynule se vraťte do přítomného okamžiku.

Udělejte si čas sama na sebe

Vyhraďte si čas jen sama pro sebe. Pokud máte malé děti, poproste rodinu o hlídání. A během svého osobního volna se soustřeďte jen na své pocity. Co vám dělá radost, co vás baví? Máte náladu si napustit vanu plnou pěny a zalézt si tam s knihou nebo naopak potřebujete upustit páru svižným během v lese? Zkoušejte také nové koníčky.

Tip: na zklidnění a protažení je skvělá jóga, vyzkoušejte ji