Jak zkonzumovat méně kalorií za den?

S kalorickým deficitem se tedy logicky pojí to, že musíte omezit své kalorie. Což může být pro někoho opravdu těžké, jelikož někdo, kdo trpí obezitou, býval zvyklý na velké porce jídla. Proto není dobré začínat s drastickým omezením kalorií, třeba na polovinu dosavadního přijmu. Raději se k tomu probojujte postupně. příliš velký šok pro vaše tělo by mohl znamenat, že vaše vůle nebude natolik silná, a vy se brzy vrátíte ke starým jídelním zlozvykům.

Jak tedy uspořit kalorie během dne?

salád

Ke každému jídlu zeleninu

Když doplníte každé jídlo pořádnou porci zeleniny, zvětšíte tím objem svého jídla, a tedy se více nasytíte. Zelenina má obecně velmi málo kalorií, za to má spoustu prospěšných látek, vitamínů a minerálů, které naše tělo potřebuje. Pokud vám nechutná obyčejná nakrájená zelenina, nebojte se experimentovat. Jíst můžete i zeleninu grilovanou, dušenou, pečenou nebo třeba nakládanou. Na internetu jistě najdete spoustu receptů na nízkokalorické dresingy, kterými můžete dochutit svůj salát, například z bílého jogurtu, koření a česneku. Výborné je i to, když promícháte zeleninu s kapkou kvalitního olivového oleje.

koktejl

Jezte hodně bílkovin

Pokud si vezeme skupinu tří základních makroživin, tedy bílkoviny, sacharidy a tuky, bílkoviny mají nejméně kalorií na jeden gram. Zároveň však mají největší sytící efekt, tedy po jídle plném bílkovin budete déle sytí. Konzumujte tedy dostatečné množství bílkovin, nejlépe při každém jídle. Bílkoviny najdete v surovinách jako je maso, vejce, tvaroh, bílé jogurty nebo i luštěniny.

Nízkokalorické svačinky

Během svačinek často zkonzumujeme téměř nevědomky více kalorií než při hlavních jídlech. Nevylučuje se ani svačiny mezi jednotlivými jídly vynechat, pokud nemáte hlad a vaše předchozí jídlo bylo dostatečně výživné. Zvolte na svačinku něco lehkého, například zeleninu nebo ovoce s řeckým jogurtem, kefírové mléko, nízkotučný tvaroh. Zahnat hlad můžete i skvělým koktejlem na hubnutí, který je dostatečně výživný a velmi chutný. Navíc ho můžete upíjet při jakékoliv jiné činnosti.