Jak ušetřit? Vyzkoušejte obálkovou metodu

I lidé, kteří dříve finance zas tak řešit nemuseli, nyní sedí a počítají. Nákupy potravin se prodražily, ceny energií neustále stoupají a to se odráží úplně ve všem. Jestli si i vy lámete hlavu nad tím, jak s výplatou vyjít, vyzkoušejte obálkovou metodu. Budete k tomu potřebovat jen 5 obálek a propisku.

peníze

Jak ušetřit

Ještě než si ale povíme o obálkách, poradíme vám pár tipů, kde ušetřit.

  • než si něco koupíte, zamyslete se, zda danou věc skutečně potřebujete (inspirujte se minimalismem)
  • zkontrolujte smlouvy a zkuste vyhledat výhodnější mobilní tarif nebo banku bez poplatků
  • jídla si plánujte na týden dopředu a udělejte 1 větší nákup, po zbytek týdne dokupujte jen pečivo a drobnosti
  • doma šetřete vodu, občas vynechte vanu a jen se osprchujte a během mytí zubů a nádobí vypínejte kohoutek

Než začnete plnit obálky: spočítejte si kolik utratíte měsíčně za jídlo, drogerii, zábavu, léky, dopravu atd.

Obálková metoda šetření

Připravte si na stůl vaši měsíční výplatu, 5 obálek a tužku. Obálky nadepište 1-4 a do každé si nachystejte rozpočet na týden. Pátou obálku nadepište rezerva a dejte do ní to, co vám zbyde navíc z měsíční výplaty. Pravidelně do ní také přidávejte to, co ušetříte z týdenní obálky. Nikdy neberte z další obálky, dokud neskončí týden. Pokud ke konci týdne uvidíte, že už vám moc nezbývá, budete se muset uskromnit.

Tip: obálku rezerva můžete dále rozdělit například na obálku dovolená nebo Vánoce

Jakmile přijdou na řadu větší platby jako třeba povinné ručení na auto, vezmete to z obálky rezerva. Zároveň budete mít kam sáhnout, když se vám porouchá pračka nebo lednice.

mince

Výhody a nevýhody obálkové metody

Výhoda této metody je, že budete mít své finance neustále pod kontrolou a budete mít přehled o týdenních platbách. Nevýhoda je, že je velmi snadné sáhnout do obálky rezerva. Což by při uložení v bance na spořícím účtu nešlo. Ale s obálkovou metodou hospodařily i naše babičky a zvládaly to v celku úspěšně. Tak to vyzkoušejte také. Držíme palce.