Čím se liší schodiště interiérové od toho exteriérového

Schody jsou vynález starý již tisíce let. Již naši předkové používaly stupně hrubě vytesané do skály, aby se dostali snáze na její vrchol, a ačkoliv materiály i provedení se za tu dobu rozhodně změnily, základní princip zůstává stejný.

Dnes je najdeme bez nadsázky v každé budově, včetně těch přízemních – i ty totiž mají půdu nebo alespoň sklep, kam je nutné se dostat. A jistě, lze použít výtah, avšak z bezpečnostních důvodů je vždy nutné mít k dispozici i jinou alternativu pro případ, že se výtah porouchá či jen vypnou proud.

Avšak nenajdeme jen schodiště interiérové https://www.fa-havlicek.cz/cs/m-8-schodiste-a-zabradli. Stačí se rozhlédnout a uvidíme i schodiště venkovní. A ačkoliv ta jsou mnohem řidší, i ona mají své místo. Od svých vnitřních kolegů se však hned v několika věcech liší.

typické interiérové schodiště

Tím nejdůležitějším rozdílem je samozřejmě materiál. Na něj jsou kladeny mnohem vyšší požadavky, neboť zatímco uvnitř budov bývá obvykle poměrně stálá teplota i vlhkost po celý rok, venku se musí vypořádat jak s prudkými změnami teploty, tak i s deštěm, sněhem, větrem, námrazou a dalšími rozmary počasí. A to není tak jednoduché.

Samozřejmě je také požadována co nejdelší životnost – obec, která je obvykle vlastníkem, nemá zkrátka dostatek prostředků, aby investovala do častých oprav. Musí tedy v dobrém stavu vydržet co nejdéle.

kovové venkovní schodiště

Pak je tu i otázka bezpečnosti. Vzhledem k tomu, že se v naprosté většině případů jedná o veřejný prostor a po těchto schodech mnohdy chodí i stovky lidí denně, je potřeba, aby byly co nejbezpečnější. Pokud zde totiž dojde k úrazu, může onen člověk klidně žalovat majitele schodiště, že jej neudělal dostatečně bezpečné. A tomu je rozhodně lepší se vyhnout.

Výhodou však je, že je nejčastěji na zemi a pomáhá překonat prudký výškový rozdíl. Díky tomu není potřeba se zabývat váhou a je možné použít například těžký, avšak odolný kámen. A věřte, že tohoto faktu je plně využíváno.