Co dělat, když se nechci nechat testovat z nosu?

Na začátek musíme říct, že i kdyby vás čekal test formou výtěru z nosu, nemusíte se opravdu ničeho bát. Výtěr je bezbolestný a velmi rychlý. Většinou trvá jen pár vteřin a zažijete jen krátký nepříjemný pocit, když se vám stěrová tyčinka dostane hlouběji do nosu. Dnes už ale existují i testy, kde lze odebrat vzorek i jen na krajíčku nosní sliznice, tudíž jediné, co ucítíte, bude lehké šimrání.

testy

Pokud ale nechcete podstoupit žádnou formu výtěru z nosu, stále máte další možnosti, ajk se nechat otestovat na covid-19.

Jednou z možností jsou antigenní testy ze slin. Ten funguje na principu, kdy si odeberete vzorek slin do odběrové lahvičky. Poté vzorek promícháte s tekutinou a pár kapek této vytvořené směsi nakapete na odběrovou destičku. I ze slin jde totiž celkem spolehlivě určit, zda je u vás přítomná nákaza, nebo ne.

Další možností je takzvaný kloktací test. Spolehlivý, rychlý a jednoduchý, který zvládnete provést doma levou zadní. Funguje tak, že si odměřené množství vody vlijete do úst, kde ho 20 až 30 vteřin kloktáte. Poté tento vzorek předáte a necháte si vyhodnotit, zda jste pozitivní, či ne.

Máte možnost také testu z dutiny ústní. Tady si neodebíráte sliny, jako v prvním případě, ale pouze provedete odběrovou tyčinkou výtěr z vaší dutiny ústní. Tu poté smícháte s připraveným roztokem a za chvíli máte opět výsledek o vaší pozitivitě či negativitě.

covid

Pokud ale bude výsledek nejasný, obraťte se raději na odbornou odběrovou laboratoř, kde vám testy provedou. Můžete si dopředu zavolat a zjistit, jaký druh testů provádějí. Dnes, kdy se testy a jejich spolehlivost výrazně posunuli kupředu, používají některé laboratoře i jiné formy odběrů než jen ty z nosní sliznice. Můžete si tedy najít takovou, která vám bude v tomto směru vyhovovat, a z testování si neodnesete žádný negativní zážitek.