Jak převážet psy co nejbezpečněji v autě

Je pravdou, že auta neslouží jen k přepravě lidí samotných. Mnoho z nás v nich čas od času vozí i své zvířecí miláčky, ať už jde o cestu k veterináři, na výlet či na výstavu nebo závody. Zvláště v posledních dvou případech se často může jednat i o více než stokilometrové cesty. Je tedy pochopitelné, že chceme svému chlupatému příteli dopřát během nich co největší pohodlí – koneckonců, jak jinak bychom po něm mohli chtít, aby pak předvedl svůj nejlepší výkon?

 

Ovšem jen málo lidí si uvědomuje, jak nebezpečný může pes v autě být. Samozřejmě ne tím způsobem, že by na řidiče nebo někoho z pasažérů zaútočili, nýbrž právě naopak. Pes může snadno strkat čumák řidiči pod ruku a tím jej rozptylovat, případně se mu dokonce snažit vlézt na klín. K čemu to může vést asi není třeba říkat.

 

nejnebezpečnější způsob převozu psa

 

Ovšem to není jediné riziko. V případě nárazu se pes změní prakticky ve vystřelenou kulku, která může snadno zranit kohokoliv, kdo jí přijde do cesty. Na to vše samozřejmě pamatuje i zákon. Ten nám říká, že pes musí být během jízdy oddělen od prostoru řidiče. Jak toho ale docílit? Máme hned několik možností.

 

Tou asi nejméně účinnou a také nejméně používanou jsou speciální psí bezpečnostní pásy. Ty se upevňují na obojek či postroj a v případě nárazu psa zadrží, podobně jako klasický bezpečnostní pás člověka. Také mu zabrání, aby se dral na přední sedadla. Ovšem značně při tom psa omezují v pohybu, nehledě na to, že u temperamentních jedinců, kteří neposedí, může dojít až ke zranění.

 

pes vystrkující hlavu z okýnka - recept na zranění

 

Proto je zdaleka nejpoužívanější možností vézt psa v kufru a mezi kufr a zadní sedadla dát mříž. Tak se zvíře může relativně volně pohybovat a může sedět či ležet podle toho, jak se mu chce. Pokud mu tam navíc dáme například deky, bude mít i pohodlí. Zde však je nutný vůz s dostatečně velkým kufrem, a to nejen plochou, ale také na výšku.

 

V neposlední řadě jsou zde speciální přívěsy. Ty fungují podobně jako kufr, a navíc jsou mnohdy i klimatizované. Pes je tak kompletně oddělen od lidí a nemůže je nijak ohrozit.

 

Kterou možnost zvolíte, záleží jen na vás. Jen mějte na paměti, že důležité je nejen pohodlí vašeho miláčka, ale především vaše bezpečnost.