Jsou lepší klasická nebo LED světla?


Jednou z povinností řidiče auta je mít rozsvícené přední světlomety, a to i přes den. Je to proto, aby se zvýšila viditelnost vozidla, což je důležité zvláště v dnešní době, kdy jsou motory čím dál tišší. Ostatní účastníci provozu pak musí mít možnost blížící se vozidlo včas vidět. To ví v podstatě každý.

 

světla aut za tmy

 

Co je však méně známé je fakt, že i světlomety prošly v posledních letech změnami. Zatímco dříve v nich byly klasické žárovky, které tak dobře známe, dnes je začínají nahrazovat LED zářivky. Velmi často se tak stane, že na silnici potkáme oba druhy. Je proto dobré se podívat, který typ světlometu je lepší, a to z více hledisek.

 

Nejprve se zaměřme na samotného řidiče. Pro něj LED zářivky znamenají mnohem lepší výhled, neboť mají větší intenzitu světla. Za tmy či špatné viditelnosti tak lépe vidí, a je tedy na silnici bezpečnější. Navíc tento typ zářivek je energeticky méně náročný, což šetří autobaterii. Není tedy potřeba ji tak často dobíjet, což se projeví zejména tehdy, pokud s autem často jezdíme.

 

silnice v noci

 

Na druhou stranu je potřeba přiznat, že tento typ světla není tak dobrý pro naše oči. Ty jsou tak více namáhány, což může vést k poškození zraku, pokud je takto vystavujeme dlouhodobě stresu. Pokud však běžně nejezdíme několik hodin denně v kuse za tmy, nemusíme se toho bát.

 

Z pohledu ostatních účastníků provozu je však situace poněkud jiná. Jak již bylo řečeno, LED zářivky mají vyšší intenzitu světla, což znamená, že mnohem snáze oslní řidiče protijedoucího vozidla. To rozhodně není nic příjemného, navíc to také může způsobit dopravní nehodu. Je však pravdou, že díky nim je vůz vidět už z větší dálky.

 

Oba typy tak mají své výhody a nevýhody. Je pak potřeba se rozhodnout, který z nich bude lepší zrovna pro nás a pro naše potřeby. Každý z nás je totiž má jiné, a tak je každá situace unikátní.